Fall 2022 SI Schedule

  • SI Sessions will begin Monday, August 22.

  • Email si@tlc.msstate.edu for more information.

 
Course Information
SI Leader
SI Session Information
Office Hour Information
BIO 1123- 01, 02
Animal Biology (Williamson)
Sarah Pirtle
Mon. and Wed. from 6:20-7:10 p.m.
Old Main 3110
Mon. from 11 a.m.-12 p.m.
Old Main 2050
BIO 1134-01, 03
Biology I (Kaplan)
Noah Martin
 
Mady Walker
Mon. and Wed. from 6:20-7:35 p.m.
Old Main 3090
Tues. and Thurs. from 6:20-7:35 p.m.
Old Main 3110
Thurs. from 1:30-2:30 p.m.
Old Main 2050
Mon. from 9-10 a.m.
Old Main 2050
BIO 1134-02, 05
Biology I (Wolff)
Bailey Douglas
 
Isabel Elise Fruge
Tues. and Thurs. from 4:55-6:10 p.m.
Old Main 3110
Mon. from 4:55-6:10 p.m. in Old Main 2050
Wed. from 6:20-7:35 p.m. in Old Main 2110
Mon. from 11 a.m.-12 p.m.
Old Main 2050
Mon. from 12-1 p.m.
Old Main 2050
BIO 1134-04
Biology I (McCurdy)
Katy Cursey
Blake Harris
Tues and Thurs. from 4:55-6:10 p.m.
Old Main 3090
Mon. and Wed. 6:20-7:35 p.m. 
Old Main 3070
Wed. from 11:30 a.m.-12:30 p.m.
Old Main 2050
Wed. from 2:30-3:30 p.m.
Old Main 2050
BIO 1144-01, 02
Biology II (Holder)
Martha Kate Jenkins
Mon. from 4:55-6:10 p.m. in Old Main 3300
Wed. from 6:20-7:35 p.m. in Old Main 3300
Tues. from 9-10 a.m.
Old Main 2050
BIO 2103- 01
Cell Biology (Kaplan)
Harley Robertson
 
Will Jones
Tues. and Thurs. from 6:20-7:35 p.m.
Old Main 3030
Mon. and Wed. from 6:20-7:35 p.m.
Old Main 2030
Tues. from 11:30 a.m.-12:30 p.m.
Old Main 2050
Wed. from 3:30-4:30 p.m.
Old Main 2050
BIO 3103- 01
Genetics (Peebles)
Trevor Holland
Mon. and Wed. from 6:20-7:35 p.m.
Old Main 2090
Fri. from 11 a.m.-12 p.m.
Old Main 2050
BIO 3104-01
Ecology (Brooks)
Anna Reed Dramer
Mon. and Wed. from 4:55-6:10 p.m.
Old Main 2090
Tues. from 10-11 a.m.
Old Main 2050
BIO 3304-01, 02
General Microbiology
Padyn Davis
Tues. and Thurs. from 6:20-7:35 p.m.
Old Main 3090
Fri. from 10-11 a.m.
Old Main 2050
BQA 2113-01 to 03
Business Statistics Methods I
Katie Farm
Mon. and Wed. from 4:55-6:10 p.m.
Old Main 3200
Wed. from 1:30-2:30 p.m.
Old Main 2050
CH 1213- all sections
Chemistry I 
Andrew Wilson
 
Seth Holton
 
Alexis Colquitt
 
​​Jonas Stuart
Tues. from 7:45-9 p.m. in Old Main 2050
Wed. from 6:20-7:35 p.m. in Old Main 2050​​
Mon. from 4:55-6:10 p.m. in Old Main 3070
Thurs. from 7:45-9 p.m. in Old Main 3070​​
Tues. and Thurs. from 6:20-7:35 p.m.
Old Main 3130
Mon. from 6:20-7:35 p.m. in Old Main 2070
Wed. from 4:55-6:10 p.m. in Old Main 2070​​
Wed. from 9:30-10:30 a.m.
Old Main 2050
Tues. from 10-11 a.m.
Old Main 2050
Mon. from 12-1 p.m.
Old Main 2050
Tues. from 3:30-4:30 p.m.
Old Main 2050
CH 1234- 06-10
Chemistry I (Mlsna)
Hannah Gregory
Tues. and Thurs. from 4:55-6:10 p.m.
Old Main 3050
Wed. from 3:30-4:30 p.m.
Old Main 2050
CH 1223- all sections
Chemistry II
Luke Blades
 
Caleb Meadows
Mon. and Thurs. from 4:55-6:10 p.m.
Old Main 2070​
Mon. from 6:20-7:35 p.m. in Old Main 3050
Tues. from 7:45-9 p.m. in Old Main 3050
Fri. from 11 a.m.-12 p.m.
Old Main 2050
Mon. from 12-1 p.m.
Old Main 2050
CH 4513- all sections
Organic Chemistry I
Hannah Lawson
Maggie Jo Everett
Mon. from 4:55-6:10 p.m. in Old Main 2180
Wed. from 6:20-7:35 p.m. in Old Main 2180
Mon. from 7:45-9 p.m. in Old Main 3300
Wed. from 4:55-6:10 p.m. in Old Main 3300
Tues. from 11:30 a.m.-12:30 p.m.
Old Main 2050
Fri. from 10-11 a.m.
Old Main 2050
CSE 1384- 02
Intermediate Computer Programming
Claire Justis
Mon. and Wed. from 6:20-7:35 p.m.
Hilbun 216
Thurs. from 11 a.m.-12 p.m.
Old Main 2050
CSE 2383- 01, 02
Data Structures and Analysis of Algorithms
Kyler Smith
Mon. and Wed. from 6:20-7:35 p.m.
Hilbun 350
Mon. from 1-2 p.m.
Old Main 2050
ECE 3413- 01
Intro to Electronic Circuits
Eddie Kenyon
Tues. from 6:20-7:35 p.m. in Hilbun 152
Thurs. from 4:55-6:10 p.m. in Hilbun 152
Mon. from 1-2 p.m.
Old Main 2050
HI 1073- 01 to 18
Modern U.S. History (Giesen)
Braeden Martin
Mon. and Wed. from 6:20-7:35 p.m.
Old Main 3130
Tues. from 9-10 a.m.
Old Main 2050
MA 1713- 01, 02, 03, 05
Calculus I (TR Classes)
Jackson Harrell
Emma Wade
Mon. and Wed. from 6:20-7:35 p.m.
Old Main 3200
Tues. from 6:20-7:35 p.m. in Old Main 3300
Thurs. from 4:55-6:10 p.m. in Old Main 3300
Thurs. from 2:30-3:30 p.m.
Old Main 2050
Mon. from 11 a.m.-12 p.m.
Old Main 2050
MA 1713- 04, 07, 09
Calculus I (MWF Classes)
Ashley Griffie
Umamah Amer
Mon. from 7:45-9 p.m. in Old Main 3200
Thurs. from 6:20-7:35 p.m. in Old Main 3200
Tues. and Thurs. from 7:45-9 p.m.
Old Main 3300
Fri. from 9-10 a.m.
Old Main 2050
Tues. from 9:30-10:30 a.m.
Old Main 2050
MA 1723- 03, 05
Calculus II (MWF Classes)
Desarae Skinner
Maggie Moore
Mon. and Wed. from 6:20-7:35 p.m.
Hilbun 152
Tues. and Thurs. from 4:55-6:10 p.m.
Old Main 2090
Mon. from 1-2 p.m.
Old Main 2050
Thurs. from 10-11 a.m.
Old Main 2050
MA 1723-01, 02
Calculus II (TR Classes)
​​​​Anahí Altamirano
Mon. and Thurs. from 7:45-9 p.m.
Old Main 3030
Wed. from 1:30-2:30 p.m.
Old Main 2050
ME 3513- 01, 02
Thermodynamics
Rachel Hosp
Tues. from 7:45-9 p.m. in Old Main 3030
Thurs. from 4:55-6:10 p.m. in Old Main 3030
Tues. from 10-11 a.m.
Old Main 2050
PH 1113- 02, 04 
General Physics I (Taninah)
Shelby Lindsey
Tues. and Wed. from 6:20-7:35 p.m.
Hilbun 202
Tues. from 2:15-3:15 p.m.
Old Main 2050
PH 2213- 02
Physics I (Worthy)
Joshua Collins
Mon. and Thurs. from 6:20-7:35 p.m.
Old Main 3300
Mon. from 1-2 p.m.
Old Main 2050
PH 2223- 07
Physics II (Ariunbold)
Oliver Chapman
Mon. and Thurs. from 4:55-6:10 p.m.
Hilbun 216
Thurs. from 10-11 a.m.
Old Main 2050
PSY 1013- 01-02, 07-08, 10, 14-15
General Psychology (Carskadon)
Susannah Case
Mon. and Thurs. from 6:20-7:35 p.m.
Old Main 1200
Tues. from 9-10 a.m.
Old Main 2050